What I noticed was that the packaging was exactly the same as those that are used in the restaurants (little trays with 5 white compartments)... I wonder if the sushi restaurants just buys these as well. Hrm... At restaurants, they usually put about 1 or 2 pieces on each, but as you can tell, I put at least 2 on each :).
Comparing the prices...
Restaurant price: $4 to $6 for having two 1 or 2 pieces Uni on top of each sushi
Store price: ~$16 for a pack of about 20 pieces of Uni... (which comes out to 10 pieces+ of sushi that can be made from this pack... 5 + sashimi if done the Mson way)....
I am definitely one who should learn how to cook! Having say 6 pieces of Uni sushi at a restaurant would easily be $25+ dollars (and if it's doubled up like mines... $40+). The savings is definitely worth it to eat at home.
Note: It actually tasted pretty similar I think to the restaurants (not to mention it sorta looked like it!) - also, the sake I got was really tasty too.
No comments:
Post a Comment